Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home/giumostr/domains/opolekampus.pl/public_html/wp-content/plugins/MapListPro/cmb_metaboxes/init.php on line 746
Opole areną walki robotów – Opole Kampus

Opole areną walki robotów

Opole areną walki robotów

Opole wspiera popularyzacją nauk technicznych i zaawansowanych technologii.

Zawody Robotów o nazwie European Robot Challenge Maj 2017 mają być  rozwinięciem organizowanego już trzykrotnie Opolskiego Festiwalu Robotów. Organizatorami tegorocznych zawodów są Politechnika Opolska, GROM oraz Miasto Opole. Park Naukowo- Technologiczny ma występować w roli współorganizatora. To będzie pierwszy tak duży europejski turniej robotów organizowany w Opolu. Celem turnieju jest popularyzacja nauk technicznych i zaawansowanych technologii poprzez wzbudzenie zainteresowania robotyką, automatyką i elektroniką. Podczas zawodów robotów mobilnych zmierzą się ze sobą najzdolniejsi i najbardziej utalentowani pasjonaci tej dziedziny. Uczestnicy będą się mogli zmierzyć w kilku kategoriach np. sumo, czy freestyle. Nie zabraknie atrakcji dla najmłodszych konstruktorów, będą dla nich przygotowane warsztaty budowy robotów z klocków LEGO.

Poprzednie trzy edycje organizowała Politechnika Opolska wraz z Stowarzyszeniem Grupa Robotycznie Opętanych Maniaków (GROM).

Ogromny sukces konstruktorów z Opola

W dniach  14-21.12.2016 ekipa konstruktorów ze stowarzyszenia GROM (absolwenci
i studenci Politechniki Opolskiej) brali udział w zawodach w Japonii. Robot POGROMCA stworzony przez GROM,  w składzie: Paweł Wąs, Michał Wąs, Tomasz Bucik, Grzegorz Kolbuch, znalazł się w pierwszej dziesiątce najlepszych robotów na zawodach w Tokio. International Robot-Sumo Tournament to największe zawody autonomicznych robotów Sumo w Japonii i równocześnie największe na całym świecie. W finałach wzięły udział reprezentacje z 14 państw z 46 robotami. Opolanie – byli jedyną ekipa reprezentującą Polskę. Wyjazd ekipy dofinansowany był przez Miasto Opole I Park Naukowo Technologiczny kwotą 6 tys. zł.

Zawody Robotów w maju 2017

Każdego roku w samej Japonii około 1000 drużyn  rywalizuje o wejście do ścisłego finału w Tokio. Aby uczestniczyć w finale należy spełnić jeden z dwóch warunków. Pierwszy to zwycięstwo w jednym z 9-ciu turniejów organizowanych w Japonii. Drugim sposobem jest uzyskanie certyfikatu kwalifikującego do finałów w Tokio, poprzez wygranie jednych z największych światowych zawodów organizowanych m.in. w Austrii, Turcji, Rumunii, Meksyku, Brazylii, na Litwie oraz w Polsce ( w roku 2016 wyłącznie w Opolu).